Podologia

Zabiegi na problemy kończyn dolnych

Pedicure podologiczny to połączenie pedicure klasycznego z usuwaniem zmian skórnych, powstałych na skutek deformacji kostnych, czynników zewnętrznych (np. ciasne obuwie) lub w wyniku chorób (np. cukrzyca). Pedicure podologiczny jest wykonywany przed podologa. Bez problemu radzi sobie z niwelowaniem bolesnych, utrudniających funkcjonowanie kończyn dolnych zmian: modzeli, odcisków, pękających pięt, a także korekcją wrastających paznokci.

Wrastające paznokcie

Do wrastania paznokci dochodzi w momencie wbijania się zakrzywionych lub podwiniętych paznokci w otaczającą płytkę paznokciową – tkankę miękką. Uszkodzenie tkanki jest przyczyną bardzo silnego bólu przy wszelkim ucisku. Dodatkowo może pojawić się zaczerwienienie, stan zapalny wału paznokciowego z wydzieliną ropną, a także ziarnina tzw. „dzikie mięso”. Osoba z problemem wrastających paznokci z czasem może mocno utykać, a nawet przestać chodzić. Wkręcające się paznokcie (rurkowate) mogą zagłębiać się w tkankę jedno lub obustronnie nie powodując stanu zapalnego wału paznokciowego.

Przyczyny wrastających/wkręcających się paznokci:

 • genetyczne
 • zawodowe – przeciążenie stóp podczas treningów (sportowcy)
 • stopy z Halluxem
 • nieustanne wycinanie bocznych krawędzi paznokci
 • nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej, czyli obcinanie jej na okrągło zamiast na prosto
 • obuwie z wąskimi czubkami, wysokimi obcasami.

Metodą na wrastające/wkręcające się paznokcie jest zastosowanie klamer drutowych, które pomagają skorygować wzrost płytki paznokciowej bardzo skutecznie. Taka terapia może trwać nawet kilka miesięcy, nie jest opcją inwazyjną tak jak drastyczne metody chirurgiczne.

Odciski i modzele

Odciski to twarde miejsca martwych komórek rogowych naskórka, posiadają rdzeń lub tak zwany korzeń w kształcie stożka wrastający z biegiem czasu głębiej w stopę. Powstają na skutek tarcia oraz trwałego, punktowego ucisku. Najczęściej są bolesne. Umiejscawiają się na śródstopiu, w wale paznokciowym lub pod płytką paznokciową.

Odcisk należy usuwać, jednak trzeba zdać sobie sprawę, im starszy odcisk trudniej go usunąć. Odciski mogą się niestety odnawiać, ze względu na stałe zmiany w układzie kostnym stopy.

Najlepsze efekty przynoszą systematyczne wizyty w Gabinecie Podologicznym, które zapobiegają tworzeniu się bolesnych odcisków poprzez usuniecie zmiany frezem rotacyjnym lub dłutem.

Modzele to dość duże, płaskie, o żółtym zabarwieniu, okrągłe lub owalne zmiany powstające w odpowiedzi na niefizjologiczne obciążenie, tarcie lub ciągłe uciskanie określonego obszaru skóry. Najczęstszymi przyczynami powstawania modzeli są deformacje układu kostnego stóp, niewłaściwe obuwie oraz nadmierne ścieranie zrogowaciałego naskórka.

W Gabinecie Podologicznym modzele usuwa się zwykłe podczas pierwszego zabiegu, jednak zabieg nie jest w stanie zlikwidować dalszego nadmiernego rogowacenia. Dlatego też, aby usuną modzel należy zwalczyć przyczyny ich powstawania:

 • stałe usunięcie modzeli jest niemożliwe, gdy powstają na skutek deformacji w układzie kostnym – obniżenie główek kości śródstopia. W tym przypadku w celu utrzymania skóry w dobrym stanie zaleca się regularne wizyty u podologa oraz stosowanie odciążeń
 • zmniejszenie hiperkeratozy spowodowanej noszeniem nieodpowiedniego obuwia jest możliwe poprzez wymianę obuwia lub stosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.
Pękające pięty

Skóra na piętach może pękać z różnych powodów.
Do najważniejszych zaliczamy:

 • uwarunkowania genetyczne (rzadko spotykana przyczyna)
 • spożywanie małej ilości wody
 • ciasne obuwie, wykonane z materiałów syntetycznych
 • szorstkie, wykonane z tworzyw sztucznych skarpety
 • duża ilość przyjmowanych leków, głównie leki na rozrzedzenie krwi
 • choroby takie jak reumatyzm,
 • łuszczyca
 • problemy hormonalne u kobiet
 • nadwaga
 • nieprawidłowa dieta – uboga w witaminę A
 • częste i nadmierne usuwanie naskórka tarką bądź pumeksem
 • niewłaściwa higiena osobista.

Rogowaciejąca skóra na piętach jest mało elastyczna, a więc podatna na pojawianie się niepożądanych pęknięć, groźnych rozpadlin, które są oazą chorobotwórczych bakterii i przyczyniają się do przekrwienia pięt, powstawania pod skórą kapilarnych wylewów oraz zakażeń stóp.

W Gabinecie Podologicznym zostanie oceniona równowaga hydro-lipidowa skóry, zdefiniowany powód choroby oraz wykonany odpowiedni zabieg z zastosowaniem profesjonalnych preparatów. Zostaną bezboleśnie usunięte zrogowaciałe elementy naskórka, co w konsekwencji złagodzi napięcie skóry prowadzące do powstawania rozpadlin. Jeżeli będzie to konieczne, na pięty zostanie nałożony stosowny opatrunek.

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa jest zespołem zmian chorobowych, którym towarzyszą zaburzenia neurologiczne oraz choroby naczyń obwodowych kończyn dolnych. SSC (syndrom stopy cukrzycowej) to najgroźniejsze powikłanie źle leczonej cukrzycy. Występuje u 6-10% pacjentów z cukrzycą. Nie leczona przyczynia się do nieodwracalnych deformacji i martwic stopy, które mogą powadzić do amputacji.

Syndrom stopy cukrzycowej związany jest z uszkodzeniem nerwów (zespół neuropatyczny), osoba chora na cukrzycę nie otrzymuje informacji o :

 • zmieniającej się temperaturze,
 • drażnieniu powierzchownym (tarcie, ucisk)
 • drażnieniu głębokim (skaleczeniu, bólu)

Dodatkowym faktorem ryzyka są deformacje zachodzące w stopach w czasie całego życia,  nie tylko u diabetyków. Zmiany w szkielecie stopy prowadzą m. in. do wadliwego ustawienia kości, co powoduje zmiany w obciążeniu punktów na stopach, co z kolei jest równoznaczne z przeciążeniem miejsc na to nieprzygotowanych.

W Naszym Gabinecie w trakcie pierwszej wizyty podolog oceni stan zdrowia pacjenta na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz ustali wpływ choroby na stan stóp. Diabetycy powinni regularnie odwiedzać Gabinet Podologiczny, aby zapobiegać ryzyku infekcji i ich konsekwencji w obrębie stóp.